[ Titulní stránka ] > [ Závodění ] > Jak jsem vyhrál Orvis Cup 2008
Vytvořeno: 29.11.2008, Aktualizováno: 05.11.2013
Autor: David Říha
Již podruhé jsem se spolu s dalšími několika členy našeho muškařského klubu zúčastnit lodních závodů Orvis Cup, které proběhly letos ve dnech 4. – 5.10.2008. Závody se konají na Vltavě v Praze v úseku mezi jezy kolem Střeleckého ostrova a pravidelně se jich zúčastňuje přes 100 soutěžících. Každý ročník tohoto klání doprovázejí novinky ze strany organizace závodů a i tentokrát to byly novinky směřující k maximální regulérnosti závodu. Na rozdíl od minulého roku byly vytýčeny pořadateli celkem 3 sektory a každý sektor se bodoval zvlášť. Horní úsek byl umístěn pod jezem u Jiráskova mostu, prostřední kolem mostu Legií a spodní byl v nadjezí nad Karlovým mostem.
Závod proběhl za krásného počasí a sníženého průtoku vody. Posádky lodí tvořili dva lovící borci a veslař, který současně působil jako rozhodčí. Pravidly byly stanovené rozestupy mezi loděmi 15 m, ale dle mého názoru zde to asi nebude nikdy zcela naplněno, hlavně z důvodu říčních proudů, ale i kvůli nezkušenosti některých veslařů.
V prvním sobotním kole jsme měli s mým parťákem na lodi Mildou Hosenseidlem vylosován horní sektor. Zde se ryby nacházely v proudící vodě nedaleko jezu. Osvědčila se mi teorie, podle které jsem hledal ryby zhruba ve stejném místě jako minulý rok. Podařilo se mi tu chytit 16 pstruhů a dělal jsem jedničku v sektoru. Ve spodním sektoru zvítězil Šéďa, taktéž člen našeho klubu, který zde chytl 39 duháků a ustanovil rekord letošních závodů v počtu ulovených ryb.
V odpoledním kole jsme si vylosovali spodní úsek. Ryby již nebyly tak aktivní jako ráno a tentokrát zde zvítězil se 16 pstruhy Milda Hosenseidl. Já jsem jich chytil pouze 9 a tak mě docela překvapilo, že jsem se umístil hned za ním. Oproti hornímu úseku zde ještě více záleželo na tom, jak kdo dovede daleko hodit. Pstruzi byly doslova „přilepeni“ v těsném nadjezí ve vzdálenosti zhruba na délku muškařské šňůry a nebylo jednoduché dopravit k nim mušky. Šéďa v prvním kole zde, jako bývalý dobrý závodník v rybolovné technice, ulovil mnoho ryb právě díky dalekým hodům.
Na druhý den v neděli na nás zbýval už jen prostřední sektor. Dle informací ze soboty se zde chytaly pouze ojedinělé a náhodné ryby. K mému překvapení jsem měl na prutě pstruha hned na první nához, ale těsně u podběráku se mi vyhákl. Těsně po zahájení kola ulovil svého pstruha můj kolega v lodi a i pár dalších šťastlivců kolem nás. Já jsem měl štěstí až po 1,5 hodině a v poslední půlhodině jsem ještě jednoho zdolal těsně na konci sektoru. Měl jsem na prutu i dalšího, ale ten se mi vyhákl stejně jako ten první. Díky tomu, že jednotlivá kola důkladně promíchala pořadím, tak mi stačily tyto dvě ryby na celkové první místo.
Protože se jednalo o vysazené ryby, nebyl problém chytit je na jakoukoliv mušku. Já jsem chytal na lury, a co jsem pozoroval i u ostatních, tak většina chytala na to samé. Zdaleka nejdůležitější bylo se s rybami potkat, ostatně jak to bývá na závodech, kde jsou ryby v revíru pouze krátkou dobu. Velikost pstruhů se pohybovala většinou mezi 28 - 38 cm, ojediněle i přes 40 cm.
Na rozdíl od několika jiných rybářů nepokládám tento závod za něco nenormálního, i když se tato akce koná v centru hlavního města. Sám osobně bych také normálně na ryby do této rušné oblasti nešel, ale jednou ročně se to dá vydržet, zvláště když mám možnost setkat se tu s přáteli a dalšími blázny do muškaření. Nedělám si iluze, že by se pstruzi v tomto úseku zdrželi déle, ale díky těmto závodům má pražský rybář možnost kromě kapra si ulovit také duháka, se kterým by se jinak v Praze nepotkal. A je to také docela dobrá propagace našeho sportu.
1. David Říha, 2. Pavel Kudrna, 3. Matěj Svašek, 5. Lukáš Starýchfojtů, 6. Antonín Pešek, 7. Jakub Vedral, 8. Tomáš Cieslar, 9.Peyerl Karel, 10. Milda Hosenseidl