[ Titulní stránka ] > [ Závodění ] > Velké muškařské klání na jihu
Vytvořeno: 30.09.2008, Aktualizováno: 05.11.2013
Autor: Karel Křivanec
Koncem září se stávají Jižní Čechy místem tradičního setkání muškařů z celé republiky a také i z ciziny. Hovořím zde o seriálu závodů Hanák Open, který se koná na Vltavě pod Vyšším Brodu jako Memoriál Theodora Kouby a Svatováclavském poháru na nádrži Květoňov u Kaplice. Oba závody jsou pod patronací JČ ÚS ČRS. Letos k nám přilákaly mnohem více než stovku závodníků a mezi nimi bylo i 12 Angličanů, 6 Finů, 6 Belgičanů a 3 Italové.
Koubův memoriál tříčlenných družstev přilákal dokonce 38 týmů, které se utkaly v pátek a v sobotu 26. a 27. září na Vltavě 28. Pro tuto soutěž byly vytýčeny úseky dlouhé 150 – 200 m a tak se lovilo od Bílého mlýna až skoro do Rožmberka. Dva závodníci lovili a třetí z družstva kontroloval sousední tým. Před soutěží došlo ještě k zarybnění solidními a velkými duháky a tak bylo co lovit.
Celkem se nakonec chytlo 1915 kusů ryb, od minima, kterým bylo 20 cm až po největší ho duháka 57 cm. Na závodníka tak byl docílen průměr v jednom tříhodinovém kole přes 25 úlovků. V pátek bylo ještě chladné počasí a v sobotu se konečně ukázalo podzimní slunce. Lovící mohli vyzkoušet všechny hlavní způsoby lovu, mezi kterými dominovalo nymfování, ale i suchá muška přinesla některým rybářům nemálo úlovků, zvláště pak potočáků a místy i malých lipanů. Strímrování, od kterého se před soutěží nejvíc očekávalo, zůstalo tentokrát za očekáváním.
V soutěži se nejlépe vedlo loňským vítězům, týmu Smokers, v jehož čele stál letošní mistr světa Martin Drož a bratři Miloš a Miroslav Paurové. K vítězství jim stačilo 75 úlovků a součet umístění 4. Druhé místo velmi překvapivě obsadilo družstvo ze Strakonic ve složení Dlauhoweský, Smrčka a Kosák se součtem umístění 7 a 87 úlovky, kterým sice velmi pomohlo, že měli v sestavě stanovišť i vyhrávací místo A 1 pod jezem ve Vyšším Brodu, ale to by jim samo o sobě k tomuto výbornému výsledku nestačilo. Na třetím místě pak skončilo velmi silné trio z Jaroměře (Chyba, Karban, Šulc) se součtem umístění 7 a 73 rybami. Nejlepšími cizinci byl tým Belgie 2 na patnáctém místě se součtem umístění 11 a 49 úlovky.
Nedělní Svatováclavský pohár (28.9.) na Květoňově měl nakonec 92 účastníků, kteří se utkali ve dvou skupinách a čtyřech samostatných kolech. Počasí bylo pro lov krajně nepříznivé, slunečno a skoro celý den bez větru, což se podepsalo na celkovém úlovku. Přestože bylo vysazeno asi dva tisíce nových ryb, byl celkový úlovek jen 268 kusů a to byl průměr 2,93 ryb na jednoho závodníka a 13 rybářů bylo zcela bez úlovku. I když to některé soutěžící otrávilo, měli si možnost ověřit solidní mezinárodní standard v úlovcích, jak ho známe z řady podobných soutěží z ciziny. Spokojenost byla i s největší ulovenou rybou, duhákem dlouhým 582 mm, který okusil podběrák Davida Procházky z Rokycan.
Nakonec zůstalo v soutěži jen pět závodníků s úlovkem ze všech čtyř soutěžních kol a palmu vítězství si odnesl majitel obchodu s muškařskými potřebami na Rutlandu (největší jezero v Anglii) Robert Winram se součtem umístění 7 a deseti rybami. Jen o rybu za ním skončil se stejným umístěním Martin Drož, který přišel o desátý úlovek u podběráku asi 5 minut před koncem a znovu potvrdil, že letošní titul mistra světa je ve správných rukou. Zato třetí z celkovového pořadí, Miroslav Lukáš z Plzně (součet um. 11 a 8 ryb), byl pro mne opravdu velkým překvapením, protože tento špičkový říční rybář se asi poprvé dočkal podobného výsledku v tak prestižní soutěži na stojaté vodě.
Čtvrté a páté místo patřilo Mir. Kuntovi a Ivanu Vančurovi, kteří závodí za Příbram a měli oba po 5 úlovcích. Až šestý skončil nejlepší Jihočech a loňský vítěz Václav Krátký (RSK ČB). Byl sice po třech kolech s 8 úlovky ve vedení, ale v závěrečném závodě neměl dost štěstí, ztratil dvě ryby a skončil bez úlovku, což ho připravilo o celkové vítězství.
Velice solidní byly i výkony všech tří italských reprezentantů v čele se Sandrem Soldarinim, který měl podobnou smůlu jako Václav Krátký, jenže v kole druhém, jinak mohl sahat po třetím místě. Italové nám také předvedli velmi zajímavou novinku, kterou byl valivý hod s dvojitým tahem. Používali k tomu šňůru Airflo Sixt Sense a šestkový prut od firmy Sage. Jedním máchnutím prutem dokázali odhodit své nástrahy neuvěřitelně daleko a ještě narovnat celý nástavec. Tušování vodní hladiny šňůrou tu u čerstvě nasazených ryb nedělalo žádný větší problém. Většina duháků totiž odrazila od břehu a provokativně se ukazovala mimo dostřel, takže tyto závody byly vlastně hlavně o tom, kdo dohodí dál.
Nejlepší soutěžící si odnesli z obou závodů velmi hodnotné ceny, věnované hlavním sponzorem a bez odměny nezůstali ani ostatní, kteří získali mnoho dalších cen podle svého umístění v celkovém pořadí. Na závěr lze konstatovat, že seriál závodů Hanák Open se tak stává významnými mezinárodními závody, o které stále vzrůstá zájem nejen u nás, ale i v cizině. Jejich přínos pro řadového rybáře pak spočívá v nasazení velkých ryb, které se hradí hlavně ze startovného od závodníků, kteří všechny úlovky po změření zase vracejí zpět do vody.